Paralympiër van het jaar geeft startschot voor inclusieve Runner's High

De grootste LO-test van Vlaanderen wordt nóg inclusiever. Donderdag 23 oktober brengt Runner's High van de Thomas More-hogeschool maar liefst 3.200 scholieren in beweging in Turnhout, waaronder voor het eerst ook leerlingen met autisme. Paralympiër en rolstoelsprinter Peter Genyn is peter van het event en rolt mee. "Sport is voor iedereen. Dat mogen we hier keihard bewijzen", zegt Genyn.
Na drie succesvolle edities blijft Runner's High leerlingen uitdagen om hun grenzen te verleggen. Dit jaar zetten ze een belangrijke stap richting meer inclusie: ook buso-scholen doen mee. Het grootse sportfestival is een initiatief van de sportopleidingen van Thomas More Campus Turnhout en vindt voor de vierde keer plaats in het centrum van de stad.
Paralympische ambassadeur
Peter Genyn, drievoudig paralympisch kampioen, wereldrecordhouder op de 100 en 400 meter rolstoelsprint en Paralympiër van het Jaar 2018, staat als peter van Runner's High aan de start. Genyn:
"Toen Thomas More me vroeg om peter te worden, heb ik geen seconde getwijfeld. Sport is voor iedereen belangrijk."
Iedereen mee
Voor het eerst nemen dit jaar 20 leerlingen met type 9 (autisme) deel aan Runner’s High.
"Voor onze leerlingen is dit veel meer dan een loopwedstrijd. Het is een kans om écht mee te doen en deel uit te maken van iets groters. In die positieve sfeer groeit niet alleen hun conditie, maar ook hun zelfvertrouwen", zegt een leerkracht van een van de deelnemende buso-scholen.
Sport4Change, een initiatief van eerstejaars Sport- en Cultuurmanagement, neemt het inschrijvingsgeld voor deze buso-leerlingen voor haar rekening. Vier studenten uit het tweede jaar Sport- en Cultuurmanagement begeleiden hen en zorgen dat elke leerling op zijn tempo kan meedoen. Thomas More wil het initiatief de komende jaren uitbreiden naar andere G-sporters, zodat nog meer jongeren hun eigen Runner’s High kunnen beleven.
100% voor en door studenten
Runner's High is een concept van de studenten Lichamelijke Opvoeding, Sport en Bewegen, en Sport- en Cultuurmanagement van Thomas More Campus Turnhout. Onder begeleiding van docenten en externe experten bepalen zij volledig de invulling van het event. Zo leren ze hoe sport niet alleen grenzen, maar ook mensen kan verbinden.
Stad als sportarena
De stad Turnhout wordt dus voor de vierde keer op rij de plek waar scholieren hun endorfines opwekken tijdens een run van 5 of 10 kilometer. Leerlingen die geblesseerd zijn, kunnen deelnemen aan een wandelparcours van 3 kilometer. Jan Van Otten, Stad Turnhout: "Runner's High belichaamt alles waar onze stad voor staat. Het is een inclusief en vooruitstrevend concept waarmee we een sportieve voetafdruk achterlaten op onze jeugd. Dat dit jaar ook leerlingen uit het buso meedoen én Peter Genyn als peter aanwezig is, maakt de editie van 2025 extra bijzonder."
Praktisch
- Wanneer: donderdag 23 oktober 2025
- Waar? start en finish op het Warandeplein in Turnhout (parking mogelijk in ondergrondse parking Warande)
- Wie: 3.200 leerlingen derde graad secundair + buso
Programma
- 12u30: Aankomst scholen
- 13u30: Opwarming + DJ
- 14u00: Start 5 en 10 km (met Peter Genyn)
- 15u00: Sportfestival
- 16u00: Einde event
Pers
Journalisten welkom als VIP met full access. Interviews mogelijk met Peter Genyn, docenten en studenten. Graag vooraf aanmelden.
Meer info: www.runnershighschool.be
Anke Frencken